Svetoletno romanje v Štajersko in Prekmurje, 3. september 2016

DSCN5688Ob 6.30 smo se romarji vseh starosti z avtobusom opravili na pot proti vzhodni Sloveniji. Ob 8.30 smo prispeli na Ptujsko Goro, kjer so nas bratje minoriti lepo sprejeli. Gvardijan P. Milan Holc nam je zanimivo razlagal zgodovine romarskega kraja Ptujske Gore, katerega so na začetku v 15. stoletju imenovali »Gora milosti«. Skupaj smo šli skozi sveta vrata in molili molitve za odpustek pred sveto mašo. Naslednja postaja je bila v Mariboru bazilika Marija, mati Usmiljenja. Tudi tam smo romali skozi sveta vrata in molili. Frančiškan p. Janez Papa nas je pozdravil in nam lepo razložil zgodovino in sedanji utrip romarskega kraja. Nato smo obiskali stolnico, prestopili še tamkajšnja sveta vrata in molili pri grobo blaženega škofa Antona Martina Slomška. Popoldne nas je peljal avtobus v Turnišče, kjer nas je sprejel p. Andrej Mohorčič in nam povedal, kako živa je Cerkev v tem delu Slovenije in kako je delovala – in še deluje naprej – škofijski misijon, ki so ga zaključili 14. avgusta. V Turnišču smo tudi obiskali sestre klarise, ki so nam razložile kapelo, nam pele in skupaj z nami molile. Potem smo se še kratko srečali in se malo pogovarjali z dvema. Od tam nas je pot vodil v Odrance, kjer je bil prvi župnik božji služabnik Lojze Kozar. Njegov nečak Lojze Kozar ml. je zdaj tam župnik. On nam je razlagal cerkev in zgodovino gradnje cerkve. Potem smo prišli do zadnje postaje našega romanja. Obiskali smo stolnico v Murski Soboti. Škof Peter Štumpf nas je že pričakoval in nam natančno razlagal zelo zanimivo zgodovino Prekmurske Cerkve. Povedal je tudi, kako je prišlo do škofijskega misijona in da so zelo poudarjali obhajanje prvih četrtkov, prvih petkov, prvih sobot in prvih nedelj. Sodelovanje vernikov je veliko. Potem smo se poslovili od g. škofa in se srečno pripeljali domov. Bil je zanimiv, bogat in blagoslovljen dan. Hvala Bogu!